Beharangozó 2023. április 7., péntek

Húsvétvasárnap a Békéscsaba ellen játszik a DVTK

Nagy múltra tekint vissza a DVTK - Békéscsaba párharc, az élvonalban tizennégyszer, a másodosztályban ötször jártak a lila-fehérek Diósgyőrben. Ősszel a DVTK 2-1-re nyert Békéscsabán. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A Diósgyőr és a Békéscsaba első élvonalbeli bajnoki mérkőzését 1946. február 17-én játszotta Miskolcon. A DVTK a Károlyi József - Felföldy Sándor, Solt Sándor, Keszthelyi Vilmos, Bohus Lajos, Móravárosi György, Rózsavölgyi István, Pesti György, Dobay István, Pribelszky Gyula, Íjász Gusztáv összeállításban fogadta a Békéscsabai Törekvés együttesét. A mérkőzésen 1-1-es döntetlen született, a mieink gólját Dobay István szerezte.

A második összecsapásra a másodosztályban került sor 1973. szeptember 30-án. A  Preiner Kálmán által irányított erősen tartalékos Szabó László - Kovács Pál, Hajas Imre, Hajdú Lajos, Gál Béla, Váradi Ottó, Udvarev Péter (Tatár György, 60.), Oláh Ferenc, Egri Zoltán, Horváth András, Görgei János összetételű DVTK 1:0 arányban győzött Horváth András 50. percben lőtt góljával.

A következő NB I.-es találkozón a vendégek győztek, 1975. szeptember 10-én viszont Váradi Ottó 31. percben született góljával sikerült itthon tartani a bajnoki pontokat. Szabó Géza ezen a napon a Veréb György - Martis Ferenc, Salamon József (Szűcs István, 49.), Váradi Ottó, Kutasi László, Oláh Ferenc, Fükő Sándor, Görgei János, Borostyán Mihály, Kiss Tibor, Fekete László (Feledi László) csapatnak szavazott bizalmat.

Az 1976/1977-es idényben ismét 1-0-s hazai siker született, a győztes gólt Tatár György szerezte. Szabó Géza ebben az évben a Szabó László - Szántó Gábor, Salamon József, Tóth Lajos, Tatár György, Oláh Ferenc, Váradi Ottó, Görgei János, Borostyán Mihály, Grolmusz Gyula (Polyák József, 74.) Fekete László csapatban találta meg a nyerő 11-et.

A következő miskolci randevún, 1979. március 24-én az őszi 5-0-s pofont követően fűtötte a visszavágás vágya a Szabó Géza tanítványait, akik a Szabó László - Szántó Gábor, Salamon József, Teodoru Borisz, Kutasi László, Oláh Ferenc, Fükő Sándor, Tatár György, Borostyán Mihály, (Szalai István), Magyar Balázs (Teodoru Vaszilisz), Fekete László összeállításban fogadták a Békéscsabai Előre Spartacust. A mérkőzésen sikerült revansot venni, hiszen a miskolciak stílusosan, öt gólt berámolva küldték haza a békésieket. Előbb Fükő szögletét Fekete László bólintotta a hálóba (1-0), majd Borostyán ugratta ki ismét Feketét, aki 8 méterről lőtt a kapuba (2-0). A harmadikat Borostyán Mihály lőtte, miután 3 védőt is elfektetett és 15 méterről bombázott a kapuba (3-0). Fekete Salamon labdájával lépett ki  védők közül és kisodródva szerezte meg a csapata negyedik, önmaga harmadik gólját (4-0). A kegyelemdöfést Magyar Balázs adta meg, aki a labdát elvétő kapus és védő között két lépésről helyezett az üres csabai kapuba (5-0).

A következő bajnokságban - immár sorozatban negyedszer - is sikerült Diósgyőrben tartani a pontokat. Tatár György első gólját még kiegyenlítették a lila-fehérek, a második találatra azonban már nem érkezett válasz. Szabó Géza csapata a Veréb György - Teodoru Borisz, Salamon József, Kutasi László, Oláh Ferenc, Váradi Ottó, Görgei János, Tatár György, Borostyán Mihály, Magyar Balázs, Fekete László összeállításban játszott.

A XXI. században mindössze kétszer találkozott a két csapat az élvonalban Miskolcon, a másodosztályban pedig négyszer.

A 2001/2002-es idényben a vendégek elvitték a pontokat az NB I/B Keleti csoportban, majd 2002. májusában Vámosi Csaba góljával egy pontot tartott otthon a Pajkos János által irányított Fülöp Róbert - Nyikos József, Vámosi Csaba, Cornel Constantin, Kosán István - Vojtekovszki Csaba, Vitelki Zoltán, Ulveczki Zoltán (Horváth István, 46.), Sándor Zsolt (Szakos Csaba, 89.) - Montvai Tibor (Domokos Béla, 81.), Ciprian Binder összetételű DVTK.

2004. október 2-án a DVTK hat vesztes mérkőzéssel a háta mögött, és Gálhidi György személyében új vezetőedzővel a kispadon érkezett erre a mérkőzésre. A találkozót Tisza Tibor 63. percben szerzett góljával a Kövesfalvi István - Mogyorósi József, Hornyák Vendel, Máté Péter, Virág Aladár - Belényesi Miklós, Katona Attila, Sipeki István, Mogyoródi Gábor (Papp Gergely, 36., Hompoth Balázs, 90.) - Tisza Tibor, Egressy Bábor (Krajnc Balázs, 76.) összeállítású Diósgyőr nyerte, és megindult felfelé a tabellán. A meccs fordulópontot jelentett, mert a biztos kiesőnek elkönyvelt csapat év végén a 9. helyen végzett.

A másodosztályban utoljára 2010. augusztusában találkozott a két csapat. A DVTK akkor búcsúzott az élvonaltól, és az ARAGO még nem vette át a klub működtetését, ezért egy rendkívül fiatal csapat vette fel a harcot. Benczés Miklós - ekkor még megbízott vezetőedző - az Ivan Radoš - Kovács Zsolt, Kovács Ádám, Horváth Gábor, Gohér Gergő - Dobos Attila, Demkó Balázs (Szabó Dávid., 71.), Illés Richárd, Szabó Péter (Somogyi Szabolcs, 76.) - Bogyó Károly, Roszel Róbert (Czégel Máté, 80.). csapatot küldte pályára, amelyik 70 percig hősiesen tartotta magát, de utána 2-0-ra győztek a vendégek.

Az eddigi legutolsó diósgyőri mérkőzésen 2015 decemberében Novothny Soma és Koman Vladimir góljával magabiztosan győzött a DVTK a Békéscsaba ellen. Bekő Balázs az Ivan Radoš - Dražen Okuka, Lipták Zoltán, Kovács Gábor, Németh Milán - Bacsa Patrik (Miroslav Grumić, 72.), Egerszegi Tamás, Kitl Miklós, Koman Vladimir (Eperjesi Gábor, 90.) - Barczi Dávid (Takács Tamás, 83.) - Novothny Soma csapatot küldte pályára.

A Merkantil Bank Liga előző évi kiírásában a 28. fordulóban játszott hazai pályán a DVTK a Békéscsaba ellen. Egy korai góllal a vendégek szereztek vezetést, majd az idő előrehaladtával a DVTK egyre jobban beszorította ellenfelét, de ekkor még nem sikerült egyenlíteni. A második félidő derekán már három góllal vezetett a lila-fehér csapat, ám a Diósgyőr a közönség biztatása mellett kiegyenlített. A hajrában a DVTK ment a győzelmet érő negyedik gólért is, ám egy kontra végén azt a vendégek szerezték meg.

Diósgyőri VTK - Békéscsaba 1912 Előre 3-4 (0-1)

DVTK: Branislav Danilović - Polgár Kristóf , Szatmári Csaba, Szűcs Kornél - Kispál Tamás (Jurek Gábor, 59.), Molnár Gábor, Lucas, Zsolnai Richárd (Eppel Márton, 59.), Oláh Bálint - Horváth Zoltán, Könyves Norbert. Vezetőedző: Kondás Elemér.
Békéscsaba: Winter Dániel - Hodonicki Márk, Farkas Márk, Bora György, Bor Dávid - Sipos Gábor, Váradi Ádám (Farkas Botond, 90+1.) - Puskás Gábor (Fazekas Lóránt, 75.), Horváth Péter (Ilyés Tamás, 62.), Nikola Pantović (Szabó Péter, 75.) - Tóth Dániel. Vezetőedző: Schindler Szabolcs.

Gólszerző: Horváth Péter (0-1) a 6., Nikola Pantović (0-2, 11-esből) az 57., Nikola Pantović (0-3) a 63., Eppel Márton (1-3) a 67., Horváth Zoltán (2-3) a 77., Jurek Gábor (3-3) a 86., Sipos Gábor (3-4) a 90+2. percben.

Ősszel a Merkantil Bank Liga 11. fordulójában a DVTK Békéscsabán a mérkőzés nagy részében mezőnyfölényben játszott. Az első félidőben időnként beszorította ellenfelét, ám a vezetést nem sikerült megszerezni. A szünet után előbb Szőke Adrián beadását kétségbeesetten menteni igyekvő védőről a saját kapujába került a labda, majd Holdampf Gergő távoli bombája talált utat a csabai kapuba. A hajrában a hazaiak még szépítettek, de a DVTK újabb három pontot szerzett.

Békéscsaba 1912 Előre - Diósgyőri VTK 1-2 (0-0)

Békéscsaba: Bukrán Erik (Krnács Richárd, 36.) - Puskás Gábor, Fazekas Lóránt, Albert István, Szalai Dániel - Horváth Péter, Zvara Levente (Hodoniczki Márk, 87.), Kitl Miklós, Mikló Roland (Máris Dominik, 68.) - Czékus Ádám, Lukács Raymond (Hamed Yasin, 68.). Vezetőedző: Brlázs Gábor.
DVTK: Branislav Danilović - Csirmaz István, Szatmári Csaba, Bárdos Bence, Bokros Szilárd (Farkas Dániel, 83.) - Cseke Benjámin, Holdampf Gergő, Bényei Ágoston - Lukács Dániel (Jurek Gábor, 83.), Eppel Márton (Szőke Adrián, 58.), Bertus Lajos (Papp Marcell, 76.). Vezetőedző: Kuznyecov Szergej.

Gólszerző: Fazekas Lóránt (0-1, öngól) a 61., Holdampf Gergő a (0-2) a 74., Czékus Ádám (1-2) a 86. percben.

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Diósgyőr - Békéscsaba mérkőzések

5. 2021/2022
    2022.03.13. DVTK - Békéscsaba 1912 Előre 3-4 G.: Eppel Márton, Horváth Zoltán, Jurek Gábor

5. 1977/1978
    1978.04.08. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-1 G.: Tatár György, Fükő Sándor
  6. 1978/1979
    1979.03.24. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 5-0 G.: Fekete László (3), Borostyán Mihály, Magyar Balázs
  7. 1979/1980
    1979.09.22. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-1 G.: Tatár György (2)
  8. 1980/1981
    1980.08.13. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-4 G.: Borostyán Mihály (2)
  9. 1981/1982
    1981.11.25. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-2 Oláh Ferenc (2)
  10. 1982/1983
    1982.10.02. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 4-2 G.: Borostyán Mihály (3), Tatár György

Élvonalbeli idények: 27
Legjobb eredmény: NB I. 3. helyezett (1993/1994)
Először az országos másodosztályban: 1942/1943
Másodosztályú idények: 45 (+1 félbeszakadt)
Folyamatosan az NB II.-ben: 2016 óta

Békéscsabán 1912. október 22-én alakult meg az Előre Munkás Testedző Egyesület. A klubszín az alakulást követően rövid ideig sárga-fehér volt, de az alapítók hamarosan áttértek az Előrét a későbbiekben évtizedeken át meghatározó lila-fehér színekre. A húszas-harmincas évek rossz gazdasági viszonyai a sport területén is éreztették hatásukat, ez kényszerű lépéshez vezetett, 1933-ban az Előre MTE futballcsapata a felhalmozódott adósságok miatt feloszlott.

Ezt követően Törekvés SE néven vitte tovább a korábbi munkás sportegyesület a csabai sport hagyományait. 1946 augusztusától újra Előre MTE felirat került a lila-fehér zászlóra, majd 1950-től Építők név alatt, kék-fehér színekben szerepelt a klub. 1963-tól újra a patinás Előre név, és a hagyományos lila-fehér színek tartoztak az egyesülethez. Ebben az időszakban került a labdarúgó-szakosztály a mostani otthonába, a Kórház utcába, továbbá ekkor készült el a klubszékház is.

A Békéscsabai Előre labdarúgó csapata a legnagyobb sikerét 1988-ban aratta, amikor a csapat a Magyar Népköztársaság Kupa Szolnokon megrendezett döntőjében 3-2-re legyőzte a Budapesti Honvéd együttesét, és ezzel elhódította a kupát. Az MNK-győztes Békéscsabai Előre névsora: Miklya Zoltán, Bánfi János, Gruborovics Tibor, Horváth László, Ottlakán Mihály, Fabulya György, Szenti Zoltán, Csató Sándor, Mracskó Mihály, Kanál Zoltán, Árky Lajos, Belvon Attila, Csanálosi Miklós, Szekeres József, Csernus István, Zahorán Zoltán, Gulyás István, Baji Tamás, Pásztor József, Kasik Zsolt. A gárda edzője Csank János volt.

1974 és 1998 között az NB I. oszlopos tagjaként mindössze kétszer egy évet töltöttek a másodosztályban. A bajnoki pontvadászatban a legnagyobb sikert az 1993/1994-es idényben érte el az akkor már Békéscsabai Előre FC néven szereplő gárda, amikor a korábbi legendás játékos, Pásztor József irányításával a harmadik helyen végzett a csapat a nemzeti bajnokság legfelsőbb osztályában.

2002-től újabb négy évig játszottak az NB I.-ben, de azóta jellemzően az NB II.-ben lépnek pályára.

A 2015/2016-os idényben még egyszer visszajutottak az élvonalba, ám egyből búcsúztak, és azóta is folyamatosan a másodosztályban szerepelnek.

Az előző bajnokságban a 15. helyen végeztek, a házi gólkirályi címet Lukács Raymond szerezte meg 22 góllal.

Merkantil Bank Liga 2022/2023

A lila-fehérek a várakozástól jócskán elmaradva, gyengén szerepelnek a bajnokságban, ám hat forduló óta veretlenek, a legutóbbi öt mérkőzésen sorozatban döntetlent játszottak.

29. forduló: Békéscsaba - Kozármisleny 1-1

A legutóbbi fordulóban a Krnács Richárd - Hodonicki Márk (Szalai Dániel, 82.), Albert István, Bora György, Mikló Roland - Hamed Yasin, Kitl Miklós, Futó Zsombor (Farkas Márk, 67.), Horváth Péter (Máris Dominik, 67.) - Lukács Raymond (Kóródi Nándor, 67.), Czékus Ádám (Mágocsi Bence, 84.) összeállításban játszottak.